EV-database

Volkswagen ID.3 vs Kia EV9

De Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh en de Kia EV9 RWD zitten qua bereik dicht bij elkaar (559 vs 563 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.

Wie twijfelt tussen de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh (hatchback, 2023) en de Kia EV9 RWD (grote SUV, 2023) kijkt vaak eerst naar het bereik — maar laadsnelheid en verbruik bepalen onderweg minstens zo veel. Hieronder alle cijfers naast elkaar.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkVolkswagen ID.3 Pro S 77 kWhKia EV9 RWD
Bruikbare accu77 kWh99,8 kWh
WLTP-bereik559 km563 km
Verbruik (berekend)13,8 kWh/100 km17,7 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)170 kW210 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 31 min± 32 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 191 km± 184 km
Thuisladen per 100 km€ 3,86€ 4,96
AandrijvingRWDRWD
V2Lneeja

Wat zeggen die verschillen?

Kijk je naar WLTP-bereik, dan trekt de Kia EV9 RWD aan het langste eind met 563 om 559 km; dat scheelt 4 km, ruwweg 1%.

Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh: 30,7 tegenover 32,2 minuten — een verschil van 1,5 minuten (±5%). In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh zo'n 191 km bij en bij de Kia EV9 RWD ongeveer 184 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.

Het berekende verbruik: hier scoort de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh beter met 13,8 tegen 17,7 kWh/100 km — 4 kWh/100 km ofwel ±22% uit elkaar. Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 165,98.

Alleen de Kia EV9 RWD heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.

Conclusie

Puur op deze laaddata staat de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh er het best voor: hij scoort op de meeste van de drie kernpunten (bereik, snellaadtijd, verbruik). De Kia EV9 RWD kan alsnog de betere keus zijn — prijs, ruimte en uitrusting wegen in de praktijk minstens zo zwaar. Bekijk de volledige laadgidsen: Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh en Kia EV9 RWD.

Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.

Bronnen

  1. ANWB — Elektrisch rijden
  2. Rijksoverheid — Elektrisch rijden
  3. Milieu Centraal — Elektrische auto

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh of de Kia EV9 RWD?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh indicatief ±31 minuten en bij de Kia EV9 RWD ±32 minuten (piek 170 vs 210 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Hoeveel bereik scheelt het tussen de Volkswagen ID.3 en de Kia EV9?

Volgens de WLTP-opgave 559 km tegenover 563 km — een verschil van 4 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Volkswagen ID.3 Pro S 77 kWh ongeveer € 3,86 en met de Kia EV9 RWD ongeveer € 4,96, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Volkswagen ID.3 en Kia EV9?

De 170- en 210-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±31 en ±32 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.