EV-database

Smart #3 vs Mercedes-Benz EQA

Smart #3 Pro+ of Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC: op papier 435 en 438 km WLTP, dus echte concurrenten. Hieronder de accu, laadtijden en kosten per 100 km naast elkaar, met berekende waarden.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Smart #3 Pro+ (compacte SUV, 2023) en de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (compacte SUV, 2023) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkSmart #3 Pro+Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC
Bruikbare accu62 kWh66,5 kWh
WLTP-bereik435 km438 km
Verbruik (berekend)14,3 kWh/100 km15,2 kWh/100 km
AC-laden (max)22 kW11 kW
DC-snelladen (piek)150 kW100 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 28 min± 45 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 163 km± 102 km
Thuisladen per 100 km€ 3,99€ 4,25
AandrijvingRWDAWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

Op WLTP-bereik wint de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC: 438 tegenover 435 km — een verschil van 3 km (±1%).

Kijk je naar de 10-80%-snellaadtijd, dan trekt de Smart #3 Pro+ aan het langste eind met 28 om 45 minuten; dat scheelt 17 minuten, ruwweg 38%. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±163 km (bij de Smart #3 Pro+) tegenover ±102 km (bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Het berekende verbruik: hier scoort de Smart #3 Pro+ beter met 14,3 tegen 15,2 kWh/100 km — 0,9 kWh/100 km ofwel ±6% uit elkaar. Over 15.000 km per jaar scheelt dat bij thuisladen zo'n € 39,05.

Aan de gewone (AC-)laadpaal laadt de Smart #3 Pro+ met 22 kW het snelst; handig bij publieke palen zonder eigen oprit. Lees ook thuis laden.

Conclusie

Puur op deze laaddata staat de Smart #3 Pro+ er het best voor: hij scoort op de meeste van de drie kernpunten (bereik, snellaadtijd, verbruik). De Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC kan alsnog de betere keus zijn — prijs, ruimte en uitrusting wegen in de praktijk minstens zo zwaar. Bekijk de volledige laadgidsen: Smart #3 Pro+ en Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC.

Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.

Bronnen

  1. RVO — Elektrisch rijden
  2. Milieu Centraal — Elektrische auto
  3. Rijksoverheid — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Smart #3 Pro+ of de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Smart #3 Pro+ indicatief ±28 minuten en bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ±45 minuten (piek 150 vs 100 kW). AC-laden gaat met maximaal 22 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Smart #3 Pro+ haalt 435 km WLTP, de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC 438 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Smart #3 Pro+ ongeveer € 3,99 en met de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer € 4,25, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Smart #3 en Mercedes-Benz EQA?

De 150- en 100-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±28 en ±45 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.