Smart #1 vs Mercedes-Benz EQA
Met 420 en 438 km WLTP-bereik liggen de Smart #1 Pro+ en de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC in dezelfde klasse; wat ze onderscheidt zit in laadsnelheid, verbruik en kosten. Die cijfers staan hier op een rij.
Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Smart #1 Pro+ (compacte SUV, 2023) en de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (compacte SUV, 2023) puur op data.
De cijfers naast elkaar
| Kenmerk | Smart #1 Pro+ | Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC |
|---|---|---|
| Bruikbare accu | 62 kWh | 66,5 kWh |
| WLTP-bereik | 420 km | 438 km |
| Verbruik (berekend) | 14,8 kWh/100 km | 15,2 kWh/100 km |
| AC-laden (max) | 22 kW | 11 kW |
| DC-snelladen (piek) | 150 kW | 100 kW |
| 10-80% snelladen (indicatief) | ± 28 min | ± 45 min |
| Bijgeladen bereik per 15 min | ± 158 km | ± 102 km |
| Thuisladen per 100 km | € 4,13 | € 4,25 |
| Aandrijving | RWD | AWD |
| V2L | nee | nee |
Wat zeggen die verschillen?
Kijk je naar WLTP-bereik, dan trekt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC aan het langste eind met 438 om 420 km; dat scheelt 18 km, ruwweg 4%.
Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Smart #1 Pro+: 28 tegenover 45 minuten — een verschil van 17 minuten (±38%). In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Smart #1 Pro+ zo'n 158 km bij en bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer 102 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.
Bij het berekende verbruik ligt de Smart #1 Pro+ voor: 14,8 versus 15,2 kWh/100 km, oftewel 0,4 kWh/100 km (zo'n 3%) verschil. Wie jaarlijks 15.000 km thuis laadt, merkt dat in de portemonnee: ongeveer € 17,67 verschil.
Aan de gewone (AC-)laadpaal laadt de Smart #1 Pro+ met 22 kW het snelst; handig bij publieke palen zonder eigen oprit. Lees ook thuis laden.
Conclusie
Tel je bereik, snellaadtijd en verbruik bij elkaar op, dan komt de Smart #1 Pro+ als winnaar uit deze vergelijking. Dat maakt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC niet automatisch de mindere auto: aanschafprijs, binnenruimte en uitrusting staan buiten deze laaddata. De laadgidsen per model: Smart #1 Pro+ en Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC.
Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.
Bronnen
StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.
Veelgestelde vragen
Welke laadt sneller: de Smart #1 Pro+ of de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC?
Aan de snellader duurt 10-80% bij de Smart #1 Pro+ indicatief ±28 minuten en bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ±45 minuten (piek 150 vs 100 kW). AC-laden gaat met maximaal 22 respectievelijk 11 kW.
Hoeveel bereik scheelt het tussen de Smart #1 en de Mercedes-Benz EQA?
Volgens de WLTP-opgave 420 km tegenover 438 km — een verschil van 18 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.
Welke is goedkoper per 100 km?
Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Smart #1 Pro+ ongeveer € 4,13 en met de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer € 4,25, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.
Waar komen de verbruikscijfers vandaan?
Uit de verhouding tussen bruikbare accu en WLTP-bereik: 62 kWh over 420 km voor de Smart #1 Pro+, 66,5 kWh over 438 km voor de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC. Het zijn dus berekende, geen gemeten waarden.