EV-database

Mercedes-Benz EQA vs Kia EV4

De Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en de Kia EV4 58 kWh zitten qua bereik dicht bij elkaar (438 vs 440 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.

Wie twijfelt tussen de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (compacte SUV, 2023) en de Kia EV4 58 kWh (hatchback, 2025) kijkt vaak eerst naar het bereik — maar laadsnelheid en verbruik bepalen onderweg minstens zo veel. Hieronder alle cijfers naast elkaar.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkMercedes-Benz EQA 300 4MATICKia EV4 58 kWh
Bruikbare accu66,5 kWh58,3 kWh
WLTP-bereik438 km440 km
Verbruik (berekend)15,2 kWh/100 km13,2 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)100 kW102 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 45 min± 39 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 102 km± 119 km
Thuisladen per 100 km€ 4,25€ 3,71
AandrijvingAWDFWD
V2Lneeja

Wat zeggen die verschillen?

Kijk je naar WLTP-bereik, dan trekt de Kia EV4 58 kWh aan het langste eind met 440 om 438 km; dat scheelt 2 km, ruwweg 0%.

De 10-80%-snellaadtijd: hier scoort de Kia EV4 58 kWh beter met 38,7 tegen 45 minuten — 6,3 minuten ofwel ±14% uit elkaar. In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC zo'n 102 km bij en bij de Kia EV4 58 kWh ongeveer 119 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.

Kijk je naar het berekende verbruik, dan trekt de Kia EV4 58 kWh aan het langste eind met 13,2 om 15,2 kWh/100 km; dat scheelt 1,9 kWh/100 km, ruwweg 13%. Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 81,17.

Alleen de Kia EV4 58 kWh heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.

Conclusie

Tel je bereik, snellaadtijd en verbruik bij elkaar op, dan komt de Kia EV4 58 kWh als winnaar uit deze vergelijking. Dat maakt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC niet automatisch de mindere auto: aanschafprijs, binnenruimte en uitrusting staan buiten deze laaddata. De laadgidsen per model: Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en Kia EV4 58 kWh.

Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.

Bronnen

  1. Milieu Centraal — Elektrische auto
  2. ANWB — Elektrisch rijden
  3. RVO — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC of de Kia EV4 58 kWh?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC indicatief ±45 minuten en bij de Kia EV4 58 kWh ±39 minuten (piek 100 vs 102 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC haalt 438 km WLTP, de Kia EV4 58 kWh 440 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer € 4,25 en met de Kia EV4 58 kWh ongeveer € 3,71, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Zijn deze cijfers exact?

Nee: accu en piekvermogen zijn fabrieksopgaven; laadtijden, verbruik en kosten zijn berekende, indicatieve waarden. Temperatuur, laadcurve en rijstijl zorgen in de praktijk voor afwijkingen.