EV-database

Mercedes-Benz EQA vs Hyundai Ioniq 5

Met 438 en 448 km WLTP-bereik liggen de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en de Hyundai Ioniq 5 N in dezelfde klasse; wat ze onderscheidt zit in laadsnelheid, verbruik en kosten. Die cijfers staan hier op een rij.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (compacte SUV, 2023) en de Hyundai Ioniq 5 N (middelgrote SUV, 2024) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkMercedes-Benz EQA 300 4MATICHyundai Ioniq 5 N
Bruikbare accu66,5 kWh84 kWh
WLTP-bereik438 km448 km
Verbruik (berekend)15,2 kWh/100 km18,8 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)100 kW240 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 45 min± 24 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 102 km± 198 km
Thuisladen per 100 km€ 4,25€ 5,25
AandrijvingAWDAWD
V2Lneeja

Wat zeggen die verschillen?

WLTP-bereik: hier scoort de Hyundai Ioniq 5 N beter met 448 tegen 438 km — 10 km ofwel ±2% uit elkaar.

Kijk je naar de 10-80%-snellaadtijd, dan trekt de Hyundai Ioniq 5 N aan het langste eind met 23,7 om 45 minuten; dat scheelt 21,3 minuten, ruwweg 47%. In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC zo'n 102 km bij en bij de Hyundai Ioniq 5 N ongeveer 198 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.

Kijk je naar het berekende verbruik, dan trekt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC aan het langste eind met 15,2 om 18,8 kWh/100 km; dat scheelt 3,6 kWh/100 km, ruwweg 19%. Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 149,83.

Alleen de Hyundai Ioniq 5 N heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.

Conclusie

Tel je bereik, snellaadtijd en verbruik bij elkaar op, dan komt de Hyundai Ioniq 5 N als winnaar uit deze vergelijking. Dat maakt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC niet automatisch de mindere auto: aanschafprijs, binnenruimte en uitrusting staan buiten deze laaddata. De laadgidsen per model: Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en Hyundai Ioniq 5 N.

Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.

Bronnen

  1. RVO — Elektrisch rijden
  2. Milieu Centraal — Elektrische auto
  3. Rijksoverheid — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC of de Hyundai Ioniq 5 N?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC indicatief ±45 minuten en bij de Hyundai Ioniq 5 N ±24 minuten (piek 100 vs 240 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC haalt 438 km WLTP, de Hyundai Ioniq 5 N 448 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer € 4,25 en met de Hyundai Ioniq 5 N ongeveer € 5,25, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Mercedes-Benz EQA en Hyundai Ioniq 5?

De 100- en 240-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±45 en ±24 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.