EV-database

Kia EV9 vs BYD Seal

Met 563 en 570 km WLTP-bereik liggen de Kia EV9 RWD en de BYD Seal RWD in dezelfde klasse; wat ze onderscheidt zit in laadsnelheid, verbruik en kosten. Die cijfers staan hier op een rij.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Kia EV9 RWD (grote SUV, 2023) en de BYD Seal RWD (sedan, 2023) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkKia EV9 RWDBYD Seal RWD
Bruikbare accu99,8 kWh82,5 kWh
WLTP-bereik563 km570 km
Verbruik (berekend)17,7 kWh/100 km14,5 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)210 kW150 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 32 min± 37 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 184 km± 161 km
Thuisladen per 100 km€ 4,96€ 4,05
AandrijvingRWDRWD
V2Ljaja

Wat zeggen die verschillen?

Bij WLTP-bereik ligt de BYD Seal RWD voor: 570 versus 563 km, oftewel 7 km (zo'n 1%) verschil.

Kijk je naar de 10-80%-snellaadtijd, dan trekt de Kia EV9 RWD aan het langste eind met 32,2 om 37,3 minuten; dat scheelt 5,1 minuten, ruwweg 14%. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±184 km (bij de Kia EV9 RWD) tegenover ±161 km (bij de BYD Seal RWD) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Op het berekende verbruik wint de BYD Seal RWD: 14,5 tegenover 17,7 kWh/100 km — een verschil van 3,3 kWh/100 km (±18%). Over 15.000 km per jaar scheelt dat bij thuisladen zo'n € 136,62.

Conclusie

Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de BYD Seal RWD de meeste punten. Wie de Kia EV9 RWD overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Kia EV9 RWD en BYD Seal RWD.

Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.

Bronnen

  1. ANWB — Elektrisch rijden
  2. Rijksoverheid — Elektrisch rijden
  3. Milieu Centraal — Elektrische auto

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Kia EV9 RWD of de BYD Seal RWD?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Kia EV9 RWD indicatief ±32 minuten en bij de BYD Seal RWD ±37 minuten (piek 210 vs 150 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Kia EV9 RWD haalt 563 km WLTP, de BYD Seal RWD 570 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Kia EV9 RWD ongeveer € 4,96 en met de BYD Seal RWD ongeveer € 4,05, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Kia EV9 en BYD Seal?

De 210- en 150-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±32 en ±37 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.