EV-database

Citroën ë-C4 X vs Mercedes-Benz EQA

Citroën ë-C4 X 54 kWh of Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC: op papier 425 en 438 km WLTP, dus echte concurrenten. Hieronder de accu, laadtijden en kosten per 100 km naast elkaar, met berekende waarden.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Citroën ë-C4 X 54 kWh (sedan, 2023) en de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (compacte SUV, 2023) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkCitroën ë-C4 X 54 kWhMercedes-Benz EQA 300 4MATIC
Bruikbare accu48,1 kWh66,5 kWh
WLTP-bereik425 km438 km
Verbruik (berekend)11,3 kWh/100 km15,2 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)100 kW100 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 33 min± 45 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 137 km± 102 km
Thuisladen per 100 km€ 3,17€ 4,25
AandrijvingFWDAWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

Bij WLTP-bereik ligt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC voor: 438 versus 425 km, oftewel 13 km (zo'n 3%) verschil.

Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Citroën ë-C4 X 54 kWh: 32,6 tegenover 45 minuten — een verschil van 12,5 minuten (±28%). Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±137 km (bij de Citroën ë-C4 X 54 kWh) tegenover ±102 km (bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Op het berekende verbruik wint de Citroën ë-C4 X 54 kWh: 11,3 tegenover 15,2 kWh/100 km — een verschil van 3,9 kWh/100 km (±25%). Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 162,33.

Conclusie

Puur op deze laaddata staat de Citroën ë-C4 X 54 kWh er het best voor: hij scoort op de meeste van de drie kernpunten (bereik, snellaadtijd, verbruik). De Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC kan alsnog de betere keus zijn — prijs, ruimte en uitrusting wegen in de praktijk minstens zo zwaar. Bekijk de volledige laadgidsen: Citroën ë-C4 X 54 kWh en Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC.

Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.

Bronnen

  1. Rijksoverheid — Elektrisch rijden
  2. RVO — Elektrisch rijden
  3. ANWB — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Citroën ë-C4 X 54 kWh of de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Citroën ë-C4 X 54 kWh indicatief ±33 minuten en bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ±45 minuten (piek 100 vs 100 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Hoeveel bereik scheelt het tussen de Citroën ë-C4 X en de Mercedes-Benz EQA?

Volgens de WLTP-opgave 425 km tegenover 438 km — een verschil van 13 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Citroën ë-C4 X 54 kWh ongeveer € 3,17 en met de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer € 4,25, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Waar komen de verbruikscijfers vandaan?

Uit de verhouding tussen bruikbare accu en WLTP-bereik: 48,1 kWh over 425 km voor de Citroën ë-C4 X 54 kWh, 66,5 kWh over 438 km voor de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC. Het zijn dus berekende, geen gemeten waarden.