EV-database

Citroën ë-C4 vs Smart #1

Citroën ë-C4 54 kWh of Smart #1 Pro+: op papier 415 en 420 km WLTP, dus echte concurrenten. Hieronder de accu, laadtijden en kosten per 100 km naast elkaar, met berekende waarden.

Wie twijfelt tussen de Citroën ë-C4 54 kWh (hatchback, 2023) en de Smart #1 Pro+ (compacte SUV, 2023) kijkt vaak eerst naar het bereik — maar laadsnelheid en verbruik bepalen onderweg minstens zo veel. Hieronder alle cijfers naast elkaar.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkCitroën ë-C4 54 kWhSmart #1 Pro+
Bruikbare accu48,1 kWh62 kWh
WLTP-bereik415 km420 km
Verbruik (berekend)11,6 kWh/100 km14,8 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW22 kW
DC-snelladen (piek)100 kW150 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 33 min± 28 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 134 km± 158 km
Thuisladen per 100 km€ 3,25€ 4,13
AandrijvingFWDRWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

Bij WLTP-bereik ligt de Smart #1 Pro+ voor: 420 versus 415 km, oftewel 5 km (zo'n 1%) verschil.

Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Smart #1 Pro+: 28 tegenover 32,6 minuten — een verschil van 4,6 minuten (±14%). In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Citroën ë-C4 54 kWh zo'n 134 km bij en bij de Smart #1 Pro+ ongeveer 158 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.

Op het berekende verbruik wint de Citroën ë-C4 54 kWh: 11,6 tegenover 14,8 kWh/100 km — een verschil van 3,2 kWh/100 km (±21%). Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 133,20.

Aan de gewone (AC-)laadpaal laadt de Smart #1 Pro+ met 22 kW het snelst; handig bij publieke palen zonder eigen oprit. Lees ook thuis laden.

Conclusie

Puur op deze laaddata staat de Smart #1 Pro+ er het best voor: hij scoort op de meeste van de drie kernpunten (bereik, snellaadtijd, verbruik). De Citroën ë-C4 54 kWh kan alsnog de betere keus zijn — prijs, ruimte en uitrusting wegen in de praktijk minstens zo zwaar. Bekijk de volledige laadgidsen: Citroën ë-C4 54 kWh en Smart #1 Pro+.

Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.

Bronnen

  1. Rijksoverheid — Elektrisch rijden
  2. RVO — Elektrisch rijden
  3. ANWB — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Citroën ë-C4 54 kWh of de Smart #1 Pro+?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Citroën ë-C4 54 kWh indicatief ±33 minuten en bij de Smart #1 Pro+ ±28 minuten (piek 100 vs 150 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 22 kW.

Hoeveel bereik scheelt het tussen de Citroën ë-C4 en de Smart #1?

Volgens de WLTP-opgave 415 km tegenover 420 km — een verschil van 5 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Citroën ë-C4 54 kWh ongeveer € 3,25 en met de Smart #1 Pro+ ongeveer € 4,13, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Waar komen de verbruikscijfers vandaan?

Uit de verhouding tussen bruikbare accu en WLTP-bereik: 48,1 kWh over 415 km voor de Citroën ë-C4 54 kWh, 62 kWh over 420 km voor de Smart #1 Pro+. Het zijn dus berekende, geen gemeten waarden.