EV-database

Tesla Model Y vs Xpeng G9

Met 514 en 520 km WLTP-bereik liggen de Tesla Model Y Performance en de Xpeng G9 Long Range in dezelfde klasse; wat ze onderscheidt zit in laadsnelheid, verbruik en kosten. Die cijfers staan hier op een rij.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Tesla Model Y Performance (middelgrote SUV, 2025) en de Xpeng G9 Long Range (grote SUV, 2024) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkTesla Model Y PerformanceXpeng G9 Long Range
Bruikbare accu75 kWh93,1 kWh
WLTP-bereik514 km520 km
Verbruik (berekend)14,6 kWh/100 km17,9 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)250 kW300 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 20 min± 21 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 266 km± 260 km
Thuisladen per 100 km€ 4,09€ 5,01
AandrijvingAWDRWD
V2Lneeja

Wat zeggen die verschillen?

WLTP-bereik: hier scoort de Xpeng G9 Long Range beter met 520 tegen 514 km — 6 km ofwel ±1% uit elkaar.

De 10-80%-snellaadtijd: hier scoort de Tesla Model Y Performance beter met 20,3 tegen 21 minuten — 0,7 minuten ofwel ±3% uit elkaar. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±266 km (bij de Tesla Model Y Performance) tegenover ±260 km (bij de Xpeng G9 Long Range) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Kijk je naar het berekende verbruik, dan trekt de Tesla Model Y Performance aan het langste eind met 14,6 om 17,9 kWh/100 km; dat scheelt 3,3 kWh/100 km, ruwweg 19%. Wie jaarlijks 15.000 km thuis laadt, merkt dat in de portemonnee: ongeveer € 139,12 verschil.

Alleen de Xpeng G9 Long Range heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.

Conclusie

Tel je bereik, snellaadtijd en verbruik bij elkaar op, dan komt de Tesla Model Y Performance als winnaar uit deze vergelijking. Dat maakt de Xpeng G9 Long Range niet automatisch de mindere auto: aanschafprijs, binnenruimte en uitrusting staan buiten deze laaddata. De laadgidsen per model: Tesla Model Y Performance en Xpeng G9 Long Range.

Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.

Bronnen

  1. RVO — Elektrisch rijden
  2. Milieu Centraal — Elektrische auto
  3. Rijksoverheid — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Tesla Model Y Performance of de Xpeng G9 Long Range?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Tesla Model Y Performance indicatief ±20 minuten en bij de Xpeng G9 Long Range ±21 minuten (piek 250 vs 300 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Tesla Model Y Performance haalt 514 km WLTP, de Xpeng G9 Long Range 520 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Tesla Model Y Performance ongeveer € 4,09 en met de Xpeng G9 Long Range ongeveer € 5,01, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Waar komen de verbruikscijfers vandaan?

Uit de verhouding tussen bruikbare accu en WLTP-bereik: 75 kWh over 514 km voor de Tesla Model Y Performance, 93,1 kWh over 520 km voor de Xpeng G9 Long Range. Het zijn dus berekende, geen gemeten waarden.