Tesla Model Y vs Cupra Tavascan
De Tesla Model Y Performance en de Cupra Tavascan VZ zitten qua bereik dicht bij elkaar (514 vs 522 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.
In deze datavergelijking leggen we de Tesla Model Y Performance (middelgrote SUV, 2025) naast de Cupra Tavascan VZ (middelgrote SUV, 2024): accu, laadtijden, praktijkbereik en wat 100 km rijden kost. Alle afgeleide waarden zijn berekend en indicatief.
De cijfers naast elkaar
| Kenmerk | Tesla Model Y Performance | Cupra Tavascan VZ |
|---|---|---|
| Bruikbare accu | 75 kWh | 77 kWh |
| WLTP-bereik | 514 km | 522 km |
| Verbruik (berekend) | 14,6 kWh/100 km | 14,8 kWh/100 km |
| AC-laden (max) | 11 kW | 11 kW |
| DC-snelladen (piek) | 250 kW | 135 kW |
| 10-80% snelladen (indicatief) | ± 20 min | ± 39 min |
| Bijgeladen bereik per 15 min | ± 266 km | ± 142 km |
| Thuisladen per 100 km | € 4,09 | € 4,13 |
| Aandrijving | AWD | AWD |
| V2L | nee | nee |
Wat zeggen die verschillen?
WLTP-bereik: hier scoort de Cupra Tavascan VZ beter met 522 tegen 514 km — 8 km ofwel ±2% uit elkaar.
De 10-80%-snellaadtijd: hier scoort de Tesla Model Y Performance beter met 20,3 tegen 38,6 minuten — 18,3 minuten ofwel ±47% uit elkaar. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±266 km (bij de Tesla Model Y Performance) tegenover ±142 km (bij de Cupra Tavascan VZ) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.
Kijk je naar het berekende verbruik, dan trekt de Tesla Model Y Performance aan het langste eind met 14,6 om 14,8 kWh/100 km; dat scheelt 0,2 kWh/100 km, ruwweg 1%. Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 6,70.
Conclusie
Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de Tesla Model Y Performance de meeste punten. Wie de Cupra Tavascan VZ overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Tesla Model Y Performance en Cupra Tavascan VZ.
Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.
Bronnen
StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.
Veelgestelde vragen
Welke laadt sneller: de Tesla Model Y Performance of de Cupra Tavascan VZ?
Aan de snellader duurt 10-80% bij de Tesla Model Y Performance indicatief ±20 minuten en bij de Cupra Tavascan VZ ±39 minuten (piek 250 vs 135 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.
Hoeveel bereik scheelt het tussen de Tesla Model Y en de Cupra Tavascan?
Volgens de WLTP-opgave 514 km tegenover 522 km — een verschil van 8 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.
Welke is goedkoper per 100 km?
Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Tesla Model Y Performance ongeveer € 4,09 en met de Cupra Tavascan VZ ongeveer € 4,13, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.
Zijn deze cijfers exact?
Nee: accu en piekvermogen zijn fabrieksopgaven; laadtijden, verbruik en kosten zijn berekende, indicatieve waarden. Temperatuur, laadcurve en rijstijl zorgen in de praktijk voor afwijkingen.