EV-database

Skoda Enyaq vs Kia EV9

De Skoda Enyaq RS en de Kia EV9 RWD zitten qua bereik dicht bij elkaar (549 vs 563 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Skoda Enyaq RS (middelgrote SUV, 2024) en de Kia EV9 RWD (grote SUV, 2023) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkSkoda Enyaq RSKia EV9 RWD
Bruikbare accu77 kWh99,8 kWh
WLTP-bereik549 km563 km
Verbruik (berekend)14 kWh/100 km17,7 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)175 kW210 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 30 min± 32 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 193 km± 184 km
Thuisladen per 100 km€ 3,93€ 4,96
AandrijvingAWDRWD
V2Lneeja

Wat zeggen die verschillen?

WLTP-bereik: hier scoort de Kia EV9 RWD beter met 563 tegen 549 km — 14 km ofwel ±3% uit elkaar.

Kijk je naar de 10-80%-snellaadtijd, dan trekt de Skoda Enyaq RS aan het langste eind met 29,8 om 32,2 minuten; dat scheelt 2,4 minuten, ruwweg 7%. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±193 km (bij de Skoda Enyaq RS) tegenover ±184 km (bij de Kia EV9 RWD) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Bij het berekende verbruik ligt de Skoda Enyaq RS voor: 14 versus 17,7 kWh/100 km, oftewel 3,7 kWh/100 km (zo'n 21%) verschil. Over 15.000 km per jaar scheelt dat bij thuisladen zo'n € 155,44.

Alleen de Kia EV9 RWD heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.

Conclusie

Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de Skoda Enyaq RS de meeste punten. Wie de Kia EV9 RWD overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Skoda Enyaq RS en Kia EV9 RWD.

Wil je weten hoe lang thuisladen bij deze auto's duurt, kijk dan bij laadtijd berekenen; het volledige overzicht van modellen staat in de EV-database.

Bronnen

  1. RVO — Elektrisch rijden
  2. Milieu Centraal — Elektrische auto
  3. Rijksoverheid — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Skoda Enyaq RS of de Kia EV9 RWD?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Skoda Enyaq RS indicatief ±30 minuten en bij de Kia EV9 RWD ±32 minuten (piek 175 vs 210 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Hoeveel bereik scheelt het tussen de Skoda Enyaq en de Kia EV9?

Volgens de WLTP-opgave 549 km tegenover 563 km — een verschil van 14 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Skoda Enyaq RS ongeveer € 3,93 en met de Kia EV9 RWD ongeveer € 4,96, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Skoda Enyaq en Kia EV9?

De 175- en 210-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±30 en ±32 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.