Skoda Enyaq vs Kia EV9
Skoda Enyaq 85 of Kia EV9 RWD: op papier 561 en 563 km WLTP, dus echte concurrenten. Hieronder de accu, laadtijden en kosten per 100 km naast elkaar, met berekende waarden.
In deze datavergelijking leggen we de Skoda Enyaq 85 (middelgrote SUV, 2024) naast de Kia EV9 RWD (grote SUV, 2023): accu, laadtijden, praktijkbereik en wat 100 km rijden kost. Alle afgeleide waarden zijn berekend en indicatief.
De cijfers naast elkaar
| Kenmerk | Skoda Enyaq 85 | Kia EV9 RWD |
|---|---|---|
| Bruikbare accu | 77 kWh | 99,8 kWh |
| WLTP-bereik | 561 km | 563 km |
| Verbruik (berekend) | 13,7 kWh/100 km | 17,7 kWh/100 km |
| AC-laden (max) | 11 kW | 11 kW |
| DC-snelladen (piek) | 175 kW | 210 kW |
| 10-80% snelladen (indicatief) | ± 30 min | ± 32 min |
| Bijgeladen bereik per 15 min | ± 198 km | ± 184 km |
| Thuisladen per 100 km | € 3,84 | € 4,96 |
| Aandrijving | RWD | RWD |
| V2L | nee | ja |
Wat zeggen die verschillen?
Kijk je naar WLTP-bereik, dan trekt de Kia EV9 RWD aan het langste eind met 563 om 561 km; dat scheelt 2 km, ruwweg 0%.
Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Skoda Enyaq 85: 29,8 tegenover 32,2 minuten — een verschil van 2,4 minuten (±7%). In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Skoda Enyaq 85 zo'n 198 km bij en bij de Kia EV9 RWD ongeveer 184 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.
Het berekende verbruik: hier scoort de Skoda Enyaq 85 beter met 13,7 tegen 17,7 kWh/100 km — 4 kWh/100 km ofwel ±23% uit elkaar. Wie jaarlijks 15.000 km thuis laadt, merkt dat in de portemonnee: ongeveer € 168,04 verschil.
Alleen de Kia EV9 RWD heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.
Conclusie
Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de Skoda Enyaq 85 de meeste punten. Wie de Kia EV9 RWD overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Skoda Enyaq 85 en Kia EV9 RWD.
Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.
Bronnen
StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.
Veelgestelde vragen
Welke laadt sneller: de Skoda Enyaq 85 of de Kia EV9 RWD?
Aan de snellader duurt 10-80% bij de Skoda Enyaq 85 indicatief ±30 minuten en bij de Kia EV9 RWD ±32 minuten (piek 175 vs 210 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.
Welke komt verder op een volle accu?
Op papier: de Skoda Enyaq 85 haalt 561 km WLTP, de Kia EV9 RWD 563 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.
Welke is goedkoper per 100 km?
Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Skoda Enyaq 85 ongeveer € 3,84 en met de Kia EV9 RWD ongeveer € 4,96, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.
Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Skoda Enyaq en Kia EV9?
De 175- en 210-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±30 en ±32 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.