EV-database

Skoda Enyaq vs Citroën ë-C4 X

De Skoda Enyaq 60 en de Citroën ë-C4 X 54 kWh zitten qua bereik dicht bij elkaar (412 vs 425 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Skoda Enyaq 60 (middelgrote SUV, 2023) en de Citroën ë-C4 X 54 kWh (sedan, 2023) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkSkoda Enyaq 60Citroën ë-C4 X 54 kWh
Bruikbare accu58 kWh48,1 kWh
WLTP-bereik412 km425 km
Verbruik (berekend)14,1 kWh/100 km11,3 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)120 kW100 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 33 min± 33 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 132 km± 137 km
Thuisladen per 100 km€ 3,94€ 3,17
AandrijvingRWDFWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

Bij WLTP-bereik ligt de Citroën ë-C4 X 54 kWh voor: 425 versus 412 km, oftewel 13 km (zo'n 3%) verschil.

Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Citroën ë-C4 X 54 kWh: 32,6 tegenover 32,7 minuten — een verschil van 0,2 minuten (±0%). Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±132 km (bij de Skoda Enyaq 60) tegenover ±137 km (bij de Citroën ë-C4 X 54 kWh) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Kijk je naar het berekende verbruik, dan trekt de Citroën ë-C4 X 54 kWh aan het langste eind met 11,3 om 14,1 kWh/100 km; dat scheelt 2,8 kWh/100 km, ruwweg 20%. Wie jaarlijks 15.000 km thuis laadt, merkt dat in de portemonnee: ongeveer € 115,92 verschil.

Conclusie

Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de Citroën ë-C4 X 54 kWh de meeste punten. Wie de Skoda Enyaq 60 overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Skoda Enyaq 60 en Citroën ë-C4 X 54 kWh.

Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.

Bronnen

  1. ANWB — Elektrisch rijden
  2. Rijksoverheid — Elektrisch rijden
  3. Milieu Centraal — Elektrische auto

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Skoda Enyaq 60 of de Citroën ë-C4 X 54 kWh?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Skoda Enyaq 60 indicatief ±33 minuten en bij de Citroën ë-C4 X 54 kWh ±33 minuten (piek 120 vs 100 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Skoda Enyaq 60 haalt 412 km WLTP, de Citroën ë-C4 X 54 kWh 425 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Skoda Enyaq 60 ongeveer € 3,94 en met de Citroën ë-C4 X 54 kWh ongeveer € 3,17, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Zijn deze cijfers exact?

Nee: accu en piekvermogen zijn fabrieksopgaven; laadtijden, verbruik en kosten zijn berekende, indicatieve waarden. Temperatuur, laadcurve en rijstijl zorgen in de praktijk voor afwijkingen.