EV-database

Mercedes-Benz EQA vs VinFast VF 8

Met 438 en 447 km WLTP-bereik liggen de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en de VinFast VF 8 Extended Range in dezelfde klasse; wat ze onderscheidt zit in laadsnelheid, verbruik en kosten. Die cijfers staan hier op een rij.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (compacte SUV, 2023) en de VinFast VF 8 Extended Range (middelgrote SUV, 2023) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkMercedes-Benz EQA 300 4MATICVinFast VF 8 Extended Range
Bruikbare accu66,5 kWh87,7 kWh
WLTP-bereik438 km447 km
Verbruik (berekend)15,2 kWh/100 km19,6 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)100 kW135 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 45 min± 44 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 102 km± 107 km
Thuisladen per 100 km€ 4,25€ 5,49
AandrijvingAWDAWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

WLTP-bereik: hier scoort de VinFast VF 8 Extended Range beter met 447 tegen 438 km — 9 km ofwel ±2% uit elkaar.

Bij de 10-80%-snellaadtijd ligt de VinFast VF 8 Extended Range voor: 44 versus 45 minuten, oftewel 1 minuten (zo'n 2%) verschil. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±102 km (bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC) tegenover ±107 km (bij de VinFast VF 8 Extended Range) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Bij het berekende verbruik ligt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC voor: 15,2 versus 19,6 kWh/100 km, oftewel 4,4 kWh/100 km (zo'n 23%) verschil. Wie jaarlijks 15.000 km thuis laadt, merkt dat in de portemonnee: ongeveer € 186,36 verschil.

Conclusie

Puur op deze laaddata staat de VinFast VF 8 Extended Range er het best voor: hij scoort op de meeste van de drie kernpunten (bereik, snellaadtijd, verbruik). De Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC kan alsnog de betere keus zijn — prijs, ruimte en uitrusting wegen in de praktijk minstens zo zwaar. Bekijk de volledige laadgidsen: Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en VinFast VF 8 Extended Range.

Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.

Bronnen

  1. Milieu Centraal — Elektrische auto
  2. ANWB — Elektrisch rijden
  3. RVO — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC of de VinFast VF 8 Extended Range?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC indicatief ±45 minuten en bij de VinFast VF 8 Extended Range ±44 minuten (piek 100 vs 135 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC haalt 438 km WLTP, de VinFast VF 8 Extended Range 447 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer € 4,25 en met de VinFast VF 8 Extended Range ongeveer € 5,49, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Zijn deze cijfers exact?

Nee: accu en piekvermogen zijn fabrieksopgaven; laadtijden, verbruik en kosten zijn berekende, indicatieve waarden. Temperatuur, laadcurve en rijstijl zorgen in de praktijk voor afwijkingen.