EV-database

Mercedes-Benz EQA vs BMW iX1

De Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en de BMW iX1 xDrive30 zitten qua bereik dicht bij elkaar (438 vs 440 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC (compacte SUV, 2023) en de BMW iX1 xDrive30 (compacte SUV, 2023) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkMercedes-Benz EQA 300 4MATICBMW iX1 xDrive30
Bruikbare accu66,5 kWh65 kWh
WLTP-bereik438 km440 km
Verbruik (berekend)15,2 kWh/100 km14,8 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)100 kW130 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 45 min± 34 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 102 km± 136 km
Thuisladen per 100 km€ 4,25€ 4,14
AandrijvingAWDAWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

WLTP-bereik: hier scoort de BMW iX1 xDrive30 beter met 440 tegen 438 km — 2 km ofwel ±0% uit elkaar.

De 10-80%-snellaadtijd: hier scoort de BMW iX1 xDrive30 beter met 33,9 tegen 45 minuten — 11,2 minuten ofwel ±25% uit elkaar. In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC zo'n 102 km bij en bij de BMW iX1 xDrive30 ongeveer 136 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.

Kijk je naar het berekende verbruik, dan trekt de BMW iX1 xDrive30 aan het langste eind met 14,8 om 15,2 kWh/100 km; dat scheelt 0,4 kWh/100 km, ruwweg 3%. Over 15.000 km per jaar scheelt dat bij thuisladen zo'n € 17,22.

Conclusie

Tel je bereik, snellaadtijd en verbruik bij elkaar op, dan komt de BMW iX1 xDrive30 als winnaar uit deze vergelijking. Dat maakt de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC niet automatisch de mindere auto: aanschafprijs, binnenruimte en uitrusting staan buiten deze laaddata. De laadgidsen per model: Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC en BMW iX1 xDrive30.

Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.

Bronnen

  1. Rijksoverheid — Elektrisch rijden
  2. RVO — Elektrisch rijden
  3. ANWB — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC of de BMW iX1 xDrive30?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC indicatief ±45 minuten en bij de BMW iX1 xDrive30 ±34 minuten (piek 100 vs 130 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Hoeveel bereik scheelt het tussen de Mercedes-Benz EQA en de BMW iX1?

Volgens de WLTP-opgave 438 km tegenover 440 km — een verschil van 2 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC ongeveer € 4,25 en met de BMW iX1 xDrive30 ongeveer € 4,14, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Waar komen de verbruikscijfers vandaan?

Uit de verhouding tussen bruikbare accu en WLTP-bereik: 66,5 kWh over 438 km voor de Mercedes-Benz EQA 300 4MATIC, 65 kWh over 440 km voor de BMW iX1 xDrive30. Het zijn dus berekende, geen gemeten waarden.