Mercedes-Benz EQA vs Cupra Tavascan
De Mercedes-Benz EQA 250+ en de Cupra Tavascan Endurance zitten qua bereik dicht bij elkaar (560 vs 568 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.
Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Mercedes-Benz EQA 250+ (compacte SUV, 2023) en de Cupra Tavascan Endurance (middelgrote SUV, 2024) puur op data.
De cijfers naast elkaar
| Kenmerk | Mercedes-Benz EQA 250+ | Cupra Tavascan Endurance |
|---|---|---|
| Bruikbare accu | 70,5 kWh | 77 kWh |
| WLTP-bereik | 560 km | 568 km |
| Verbruik (berekend) | 12,6 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km |
| AC-laden (max) | 11 kW | 11 kW |
| DC-snelladen (piek) | 100 kW | 135 kW |
| 10-80% snelladen (indicatief) | ± 48 min | ± 39 min |
| Bijgeladen bereik per 15 min | ± 123 km | ± 154 km |
| Thuisladen per 100 km | € 3,53 | € 3,80 |
| Aandrijving | FWD | RWD |
| V2L | nee | nee |
Wat zeggen die verschillen?
Kijk je naar WLTP-bereik, dan trekt de Cupra Tavascan Endurance aan het langste eind met 568 om 560 km; dat scheelt 8 km, ruwweg 1%.
Bij de 10-80%-snellaadtijd ligt de Cupra Tavascan Endurance voor: 38,6 versus 47,8 minuten, oftewel 9,1 minuten (zo'n 19%) verschil. In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Mercedes-Benz EQA 250+ zo'n 123 km bij en bij de Cupra Tavascan Endurance ongeveer 154 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.
Kijk je naar het berekende verbruik, dan trekt de Mercedes-Benz EQA 250+ aan het langste eind met 12,6 om 13,6 kWh/100 km; dat scheelt 1 kWh/100 km, ruwweg 7%. Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 40,62.
Conclusie
Puur op deze laaddata staat de Cupra Tavascan Endurance er het best voor: hij scoort op de meeste van de drie kernpunten (bereik, snellaadtijd, verbruik). De Mercedes-Benz EQA 250+ kan alsnog de betere keus zijn — prijs, ruimte en uitrusting wegen in de praktijk minstens zo zwaar. Bekijk de volledige laadgidsen: Mercedes-Benz EQA 250+ en Cupra Tavascan Endurance.
Wil je weten hoe lang thuisladen bij deze auto's duurt, kijk dan bij laadtijd berekenen; het volledige overzicht van modellen staat in de EV-database.
Bronnen
StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.
Veelgestelde vragen
Welke laadt sneller: de Mercedes-Benz EQA 250+ of de Cupra Tavascan Endurance?
Aan de snellader duurt 10-80% bij de Mercedes-Benz EQA 250+ indicatief ±48 minuten en bij de Cupra Tavascan Endurance ±39 minuten (piek 100 vs 135 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.
Hoeveel bereik scheelt het tussen de Mercedes-Benz EQA en de Cupra Tavascan?
Volgens de WLTP-opgave 560 km tegenover 568 km — een verschil van 8 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.
Welke is goedkoper per 100 km?
Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Mercedes-Benz EQA 250+ ongeveer € 3,53 en met de Cupra Tavascan Endurance ongeveer € 3,80, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.
Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Mercedes-Benz EQA en Cupra Tavascan?
De 100- en 135-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±48 en ±39 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.