Kia EV9 vs Cupra Tavascan
De Kia EV9 RWD en de Cupra Tavascan Endurance zitten qua bereik dicht bij elkaar (563 vs 568 km WLTP). Wij zetten accu, laadsnelheid en kosten naast elkaar — met berekende, indicatieve waarden.
Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Kia EV9 RWD (grote SUV, 2023) en de Cupra Tavascan Endurance (middelgrote SUV, 2024) puur op data.
De cijfers naast elkaar
| Kenmerk | Kia EV9 RWD | Cupra Tavascan Endurance |
|---|---|---|
| Bruikbare accu | 99,8 kWh | 77 kWh |
| WLTP-bereik | 563 km | 568 km |
| Verbruik (berekend) | 17,7 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km |
| AC-laden (max) | 11 kW | 11 kW |
| DC-snelladen (piek) | 210 kW | 135 kW |
| 10-80% snelladen (indicatief) | ± 32 min | ± 39 min |
| Bijgeladen bereik per 15 min | ± 184 km | ± 154 km |
| Thuisladen per 100 km | € 4,96 | € 3,80 |
| Aandrijving | RWD | RWD |
| V2L | ja | nee |
Wat zeggen die verschillen?
Op WLTP-bereik wint de Cupra Tavascan Endurance: 568 tegenover 563 km — een verschil van 5 km (±1%).
Bij de 10-80%-snellaadtijd ligt de Kia EV9 RWD voor: 32,2 versus 38,6 minuten, oftewel 6,4 minuten (zo'n 17%) verschil. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±184 km (bij de Kia EV9 RWD) tegenover ±154 km (bij de Cupra Tavascan Endurance) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.
Het berekende verbruik: hier scoort de Cupra Tavascan Endurance beter met 13,6 tegen 17,7 kWh/100 km — 4,2 kWh/100 km ofwel ±24% uit elkaar. Omgerekend naar 15.000 km per jaar aan de eigen laadpaal is dat een verschil van circa € 175,15.
Alleen de Kia EV9 RWD heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.
Conclusie
Tel je bereik, snellaadtijd en verbruik bij elkaar op, dan komt de Cupra Tavascan Endurance als winnaar uit deze vergelijking. Dat maakt de Kia EV9 RWD niet automatisch de mindere auto: aanschafprijs, binnenruimte en uitrusting staan buiten deze laaddata. De laadgidsen per model: Kia EV9 RWD en Cupra Tavascan Endurance.
Wil je weten hoe lang thuisladen bij deze auto's duurt, kijk dan bij laadtijd berekenen; het volledige overzicht van modellen staat in de EV-database.
Bronnen
StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.
Veelgestelde vragen
Welke laadt sneller: de Kia EV9 RWD of de Cupra Tavascan Endurance?
Aan de snellader duurt 10-80% bij de Kia EV9 RWD indicatief ±32 minuten en bij de Cupra Tavascan Endurance ±39 minuten (piek 210 vs 135 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.
Welke komt verder op een volle accu?
Op papier: de Kia EV9 RWD haalt 563 km WLTP, de Cupra Tavascan Endurance 568 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.
Welke is goedkoper per 100 km?
Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Kia EV9 RWD ongeveer € 4,96 en met de Cupra Tavascan Endurance ongeveer € 3,80, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.
Zijn deze cijfers exact?
Nee: accu en piekvermogen zijn fabrieksopgaven; laadtijden, verbruik en kosten zijn berekende, indicatieve waarden. Temperatuur, laadcurve en rijstijl zorgen in de praktijk voor afwijkingen.