EV-database

Tesla Model Y vs Tesla Model 3

Tesla Model Y Performance of Tesla Model 3 Performance: op papier 514 en 528 km WLTP, dus echte concurrenten. Hieronder de accu, laadtijden en kosten per 100 km naast elkaar, met berekende waarden.

Twee elektrische auto's met een vergelijkbaar papieren bereik kunnen in de praktijk flink verschillen: in laadsnelheid, verbruik en dus in kosten per kilometer. Daarom vergelijken we de Tesla Model Y Performance (middelgrote SUV, 2025) en de Tesla Model 3 Performance (sedan, 2024) puur op data.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkTesla Model Y PerformanceTesla Model 3 Performance
Bruikbare accu75 kWh75 kWh
WLTP-bereik514 km528 km
Verbruik (berekend)14,6 kWh/100 km14,2 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)250 kW250 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 20 min± 20 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 266 km± 273 km
Thuisladen per 100 km€ 4,09€ 3,98
AandrijvingAWDAWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

Bij WLTP-bereik ligt de Tesla Model 3 Performance voor: 528 versus 514 km, oftewel 14 km (zo'n 3%) verschil.

Op de 10-80%-snellaadtijd ontlopen de twee elkaar niets: beide noteren 20,3 minuten. Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±266 km (bij de Tesla Model Y Performance) tegenover ±273 km (bij de Tesla Model 3 Performance) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.

Het berekende verbruik: hier scoort de Tesla Model 3 Performance beter met 14,2 tegen 14,6 kWh/100 km — 0,4 kWh/100 km ofwel ±3% uit elkaar. Wie jaarlijks 15.000 km thuis laadt, merkt dat in de portemonnee: ongeveer € 16,25 verschil.

Conclusie

Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de Tesla Model 3 Performance de meeste punten. Wie de Tesla Model Y Performance overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Tesla Model Y Performance en Tesla Model 3 Performance.

Meer vergelijken? Alle modellen staan in de EV-database; wat laden werkelijk kost lees je bij laadkosten berekenen.

Bronnen

  1. Milieu Centraal — Elektrische auto
  2. ANWB — Elektrisch rijden
  3. RVO — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Tesla Model Y Performance of de Tesla Model 3 Performance?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Tesla Model Y Performance indicatief ±20 minuten en bij de Tesla Model 3 Performance ±20 minuten (piek 250 vs 250 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Welke komt verder op een volle accu?

Op papier: de Tesla Model Y Performance haalt 514 km WLTP, de Tesla Model 3 Performance 528 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Tesla Model Y Performance ongeveer € 4,09 en met de Tesla Model 3 Performance ongeveer € 3,98, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Zijn deze cijfers exact?

Nee: accu en piekvermogen zijn fabrieksopgaven; laadtijden, verbruik en kosten zijn berekende, indicatieve waarden. Temperatuur, laadcurve en rijstijl zorgen in de praktijk voor afwijkingen.