EV-database

Tesla Model 3 vs Tesla Model X

Tesla Model 3 Performance of Tesla Model X Plaid: op papier 528 en 543 km WLTP, dus echte concurrenten. Hieronder de accu, laadtijden en kosten per 100 km naast elkaar, met berekende waarden.

In deze datavergelijking leggen we de Tesla Model 3 Performance (sedan, 2024) naast de Tesla Model X Plaid (grote SUV, 2023): accu, laadtijden, praktijkbereik en wat 100 km rijden kost. Alle afgeleide waarden zijn berekend en indicatief.

De cijfers naast elkaar

Fabrieksopgaven plus berekende waarden (indicatief, 2026)
KenmerkTesla Model 3 PerformanceTesla Model X Plaid
Bruikbare accu75 kWh95 kWh
WLTP-bereik528 km543 km
Verbruik (berekend)14,2 kWh/100 km17,5 kWh/100 km
AC-laden (max)11 kW11 kW
DC-snelladen (piek)250 kW250 kW
10-80% snelladen (indicatief)± 20 min± 26 min
Bijgeladen bereik per 15 min± 273 km± 221 km
Thuisladen per 100 km€ 3,98€ 4,90
AandrijvingAWDAWD
V2Lneenee

Wat zeggen die verschillen?

Op WLTP-bereik wint de Tesla Model X Plaid: 543 tegenover 528 km — een verschil van 15 km (±3%).

Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Tesla Model 3 Performance: 20,3 tegenover 25,7 minuten — een verschil van 5,4 minuten (±21%). In een kwartier aan de snellader krijg je er bij de Tesla Model 3 Performance zo'n 273 km bij en bij de Tesla Model X Plaid ongeveer 221 km; hoe dat werkt lees je in de snellaadgids.

Bij het berekende verbruik ligt de Tesla Model 3 Performance voor: 14,2 versus 17,5 kWh/100 km, oftewel 3,3 kWh/100 km (zo'n 19%) verschil. Over 15.000 km per jaar scheelt dat bij thuisladen zo'n € 138,22.

Conclusie

Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de Tesla Model 3 Performance de meeste punten. Wie de Tesla Model X Plaid overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Tesla Model 3 Performance en Tesla Model X Plaid.

Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.

Bronnen

  1. Milieu Centraal — Elektrische auto
  2. ANWB — Elektrisch rijden
  3. RVO — Elektrisch rijden

StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.

Veelgestelde vragen

Welke laadt sneller: de Tesla Model 3 Performance of de Tesla Model X Plaid?

Aan de snellader duurt 10-80% bij de Tesla Model 3 Performance indicatief ±20 minuten en bij de Tesla Model X Plaid ±26 minuten (piek 250 vs 250 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.

Hoeveel bereik scheelt het tussen de Tesla Model 3 en de Tesla Model X?

Volgens de WLTP-opgave 528 km tegenover 543 km — een verschil van 15 km. Bij kou en snelwegtempo krimpt het bereik van beide auto's ongeveer evenredig.

Welke is goedkoper per 100 km?

Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Tesla Model 3 Performance ongeveer € 3,98 en met de Tesla Model X Plaid ongeveer € 4,90, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.

Hoe betrouwbaar zijn de laadtijden van Tesla Model 3 en Tesla Model X?

De 250- en 250-piekvermogens zijn fabrieksopgaven; de 10-80%-tijden (±20 en ±26 minuten) rekenen wij daaruit met een gemiddelde laadcurve. Een koude accu of een drukke lader maakt het in de praktijk trager.