Kia EV9 vs Tesla Model Y
Met 505 en 514 km WLTP-bereik liggen de Kia EV9 AWD en de Tesla Model Y Performance in dezelfde klasse; wat ze onderscheidt zit in laadsnelheid, verbruik en kosten. Die cijfers staan hier op een rij.
In deze datavergelijking leggen we de Kia EV9 AWD (grote SUV, 2023) naast de Tesla Model Y Performance (middelgrote SUV, 2025): accu, laadtijden, praktijkbereik en wat 100 km rijden kost. Alle afgeleide waarden zijn berekend en indicatief.
De cijfers naast elkaar
| Kenmerk | Kia EV9 AWD | Tesla Model Y Performance |
|---|---|---|
| Bruikbare accu | 99,8 kWh | 75 kWh |
| WLTP-bereik | 505 km | 514 km |
| Verbruik (berekend) | 19,8 kWh/100 km | 14,6 kWh/100 km |
| AC-laden (max) | 11 kW | 11 kW |
| DC-snelladen (piek) | 210 kW | 250 kW |
| 10-80% snelladen (indicatief) | ± 32 min | ± 20 min |
| Bijgeladen bereik per 15 min | ± 165 km | ± 266 km |
| Thuisladen per 100 km | € 5,53 | € 4,09 |
| Aandrijving | AWD | AWD |
| V2L | ja | nee |
Wat zeggen die verschillen?
WLTP-bereik: hier scoort de Tesla Model Y Performance beter met 514 tegen 505 km — 9 km ofwel ±2% uit elkaar.
Op de 10-80%-snellaadtijd wint de Tesla Model Y Performance: 20,3 tegenover 32,2 minuten — een verschil van 11,9 minuten (±37%). Aan de snellader vertaalt zich dat naar ±165 km (bij de Kia EV9 AWD) tegenover ±266 km (bij de Tesla Model Y Performance) bijgeladen bereik per kwartier — zie ook onze snellaadgids.
Bij het berekende verbruik ligt de Tesla Model Y Performance voor: 14,6 versus 19,8 kWh/100 km, oftewel 5,2 kWh/100 km (zo'n 26%) verschil. Over 15.000 km per jaar scheelt dat bij thuisladen zo'n € 217,18.
Alleen de Kia EV9 AWD heeft vehicle-to-load: die kan zelf 230V-apparaten van stroom voorzien.
Conclusie
Op de drie kernpunten van laden en rijden — bereik, snellaadtijd en verbruik — pakt de Tesla Model Y Performance de meeste punten. Wie de Kia EV9 AWD overweegt om prijs, ruimte of uitrusting, heeft daar alsnog goede redenen voor; die wegen wij hier bewust niet mee. Verder lezen: Kia EV9 AWD en Tesla Model Y Performance.
Andere combinaties bekijken kan via de EV-database; reken je eigen laadkosten na met laadkosten berekenen of lees over bereik in de winter.
Bronnen
StekkerNieuws is onafhankelijk en niet verbonden aan de genoemde organisaties. Regels en tarieven veranderen — controleer bij twijfel de officiële bron.
Veelgestelde vragen
Welke laadt sneller: de Kia EV9 AWD of de Tesla Model Y Performance?
Aan de snellader duurt 10-80% bij de Kia EV9 AWD indicatief ±32 minuten en bij de Tesla Model Y Performance ±20 minuten (piek 210 vs 250 kW). AC-laden gaat met maximaal 11 respectievelijk 11 kW.
Welke komt verder op een volle accu?
Op papier: de Kia EV9 AWD haalt 505 km WLTP, de Tesla Model Y Performance 514 km. In de winter op de snelweg blijft daar bij beide grofweg 60-70% van over.
Welke is goedkoper per 100 km?
Bij thuisladen (€ 0,28/kWh, indicatief 2026) kost 100 km met de Kia EV9 AWD ongeveer € 5,53 en met de Tesla Model Y Performance ongeveer € 4,09, op basis van het uit WLTP berekende verbruik.
Zijn deze cijfers exact?
Nee: accu en piekvermogen zijn fabrieksopgaven; laadtijden, verbruik en kosten zijn berekende, indicatieve waarden. Temperatuur, laadcurve en rijstijl zorgen in de praktijk voor afwijkingen.